Dlaczego polisa OC jest obowiązkowa?

Dlaczego polisa OC jest obowiązkowa?

Dlaczego polisa OC jest obowiązkowa?

Każdy właściciel samochodu zobligowany jest do posiadania obowiązkowej polisy OC, oczywiście aktualnej. Jest to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, którego brak może skutkować nieprzyjemnymi skutkami w postaci dotkliwej kary finansowej, nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Co ważniejsze, ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd, także ten, który nie uczestniczy w ruchu drogowym.

OC – parasol ochronny dla poszkodowanych

Wypadki chodzą po ludziach – mówi znane powiedzenie i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów. Praktycznie każdego dnia pojawiają się mniej lub bardziej groźne kolizje i stłuczki, a także wypadki, niekiedy ze skutkiem śmiertelnym.

Odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym ponosi sprawca zdarzenia. W przypadku niegroźnych kolizji sprawa często jest załatwiana polubownie, bez udziału policji – w zależności od wielkości szkody, sprawca decyduje się naprawić powstałą szkodę z własnej kieszeni lub udostępnić poszkodowanemu dane z polisy ubezpieczeniowej OC, przerzucając tym samym odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela.

Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku poważniejszych zdarzeń drogowych, zwłaszcza wypadków – w tej sytuacji wezwanie odpowiednich służb staje się koniecznością, a sprawca powinien liczyć się ze prawnymi skutkami zdarzenia – w najlepszym wypadku jest to mandat karny oraz punty karne.

Istotną kwestią jest w tym przypadku likwidacja szkód komunikacyjnych w zakresie pozostałych pojazdów lub osób, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia

Właśnie w tej sytuacji z pomocą przychodzą ubezpieczenia komunikacyjne, w szczególności obowiązkowe OC, zapewniające finansowy parasol ochronny dla poszkodowanych w wyniku zdarzenia.

Polisa OC nie pokryje co prawda strat, jakie poniósł w związku z zaistniałą sytuacją sprawca zdarzenia, nie mniej jednak chroni go przed konsekwencjami finansowymi, które mogą okazać się barierą nie do pokonania – zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne okaże się wypłacenie odszkodowanie osobom poszkodowanym w wyniku zdarzenia drogowego.

Sprawdź również https://www.mtu24.pl/direct/forms/calculation/newKom/CalculationRegisterS1.seam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *