O czym warto wiedzieć zanim wybierzemy faktora?

O czym warto wiedzieć zanim wybierzemy faktora?

O czym warto wiedzieć zanim wybierzemy faktora?

Choć mamy dzisiaj do czynienia z wieloma sensownymi, elastycznymi rozwiązaniami, które wspomagają funkcjonowanie oraz rozwój firm i przedsiębiorstw, przed ich wyborem zawsze warto zweryfikować wszystkie za i przeciw. Dokładnie tak samo jest w przypadku faktoringu. Na jakie czynniki trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Oto kilka kwestii, które na pewno będą pomocne w lepszym i pełniejszym zrozumieniu istoty faktoringu. A także – pozwolą zachować czujność przy ostatecznym wybieraniu faktora.

Nasza decyzja musi być przemyślana

Zawsze decyzja o skorzystaniu z rozwiązania w postaci faktoringu powinna być podyktowana kompleksową analizą. Nie w każdym przypadku będzie to dobre wyjście. Generalnie, lepiej jest się zdecydować wówczas, gdy nasza firma ma wysokie obroty, wielu stałych klientów. Poza tym, trzeba też zastanowić się na ile jesteśmy w stanie przystać na fakt, że zewnętrzna firma bierze na siebie za nas kontakty z kontrahentami. Co więcej, w niektórych przypadkach zdarzy się tak, że po tym, gdy kontrahent dowie się o naszej współpracy z faktorem, może zdecydować się na zakończenie współpracy z naszą firmą.

Dokładnie określ zasady współpracy

I tu trzeba pochylić się nad samymi klientami. W wielu przypadkach firmy faktoringowe wymagają udokumentowania, że nasza firma ma stałych klientów. Oczywiście nie jest to warunek konieczny. Choć rzeczywiście, element ten zastrzega w warunkach współpracy wielu faktorów. Wobec powyższego, warto przed wyborem firmy zatroszczyć się o to, by rzeczywiście wykazać obroty oraz pewne grono stałych odbiorców swoich usług czy produktów.

Warto dokładnie określić z faktorem warunki współpracy. Szczególnie – prowizje faktora od konkretnej należności. Z reguły faktorzy ustalają pewną prowizję, stanowiącą procent od wartości faktury. Gdy już dojdziemy do porozumienia, zapewnimy sobie poprawę płynności finansowej firmy. Z faktoringiem będziemy mogli także wyraźnie rozwinąć swoją firmę, ze względu na bardziej swobodne dysponowanie środkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *