O czym warto wiedzieć zanim wybierzemy faktora?

O czym warto wiedzieć zanim wybierzemy faktora?

O czym warto wiedzieć zanim wybierzemy faktora?

Choć mamy dzisiaj do czynienia z wieloma sensownymi, elastycznymi rozwiązaniami, które wspomagają funkcjonowanie oraz rozwój firm i przedsiębiorstw, przed ich wyborem zawsze warto zweryfikować wszystkie za i przeciw. Dokładnie tak samo jest w przypadku faktoringu. Na jakie czynniki trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Oto kilka kwestii, które na pewno będą pomocne w lepszym i pełniejszym zrozumieniu istoty faktoringu. A także – pozwolą zachować czujność przy ostatecznym wybieraniu faktora.

Nasza decyzja musi być przemyślana

Zawsze decyzja o skorzystaniu z rozwiązania w postaci faktoringu powinna być podyktowana kompleksową analizą. Nie w każdym przypadku będzie to dobre wyjście. Generalnie, lepiej jest się zdecydować wówczas, gdy nasza firma ma wysokie obroty, wielu stałych klientów. Poza tym, trzeba też zastanowić się na ile jesteśmy w stanie przystać na fakt, że zewnętrzna firma bierze na siebie za nas kontakty z kontrahentami. Co więcej, w niektórych przypadkach zdarzy się tak, że po tym, gdy kontrahent dowie się o naszej współpracy z faktorem, może zdecydować się na zakończenie współpracy z naszą firmą.

Dokładnie określ zasady współpracy

I tu trzeba pochylić się nad samymi klientami. W wielu przypadkach firmy faktoringowe wymagają udokumentowania, że nasza firma ma stałych klientów. Oczywiście nie jest to warunek konieczny. Choć rzeczywiście, element ten zastrzega w warunkach współpracy wielu faktorów. Wobec powyższego, warto przed wyborem firmy zatroszczyć się o to, by rzeczywiście wykazać obroty oraz pewne grono stałych odbiorców swoich usług czy produktów.

Warto dokładnie określić z faktorem warunki współpracy. Szczególnie – prowizje faktora od konkretnej należności. Z reguły faktorzy ustalają pewną prowizję, stanowiącą procent od wartości faktury. Gdy już dojdziemy do porozumienia, zapewnimy sobie poprawę płynności finansowej firmy. Z faktoringiem będziemy mogli także wyraźnie rozwinąć swoją firmę, ze względu na bardziej swobodne dysponowanie środkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>