Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Ubezpieczenia samochodowe dzielą się na dwa rodzaje. Obowiązkowe oraz nieobowiązkowe. W przypadku tych pierwszych stawka i zakres zobowiązania ustalony jest odgórnie poprzez ustawę. W przypadku tych drugich o zakresie ochrony decydujemy sami.

Ubezpieczenia dobrowolne, czyli inaczej autocasco dotyczą każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, który został zarejestrowany w Polsce. W ramach ochrony w przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, kiedy nasz samochód lub inny pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub też skradziony.

Kolizja dwóch pojazdów

W większości wypadków zakresowi ubezpieczenia podlegają takie zdarzenia jak kolizja dwóch pojazdów, zderzenie z człowiekiem, wolnostojącym przedmiotem w rodzaju muru, drzewa czy słupa, a także, kiedy nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku powodzi, huraganu, pożaru czy gradobicia. W zależności od naszych potrzeb możemy dowolnie zwiększać lub zmniejszać zakres dobrowolnych ubezpieczeń. Pamiętać jednak musimy, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania, jeżeli uzna, że do szkody doszło w wyniku naszego zaniedbania. Oznacza to w praktyce, że nie dostaniemy żadnych pieniędzy, jeżeli nasz samochód został skradziony dlatego, że bezmyślnie pozostawiliśmy otwarte drzwi i kluczyki w stacyjce. Nie będzie nam się należało też żadne odszkodowanie, kiedy doprowadzimy do kolizji drogowej, będąc w stanie upojenia alkoholowego lub po innych środkach odurzających.

Sprawdź również http://www.mtu24.pl/

Nieco innym rodzaje ubezpieczenia jest tak zwany assistance

To też dobrowolne ubezpieczenia, które zapewnia nam dwudziestoczterogodzinną pomoc w sytuacji, gdy nasz samochód ulegnie awarii. Chodzi tu przede wszystkim o pomoc w holowaniu samochodu do warsztatu. W ramach tego ubezpieczenia kierowca może też liczyć na pomoc prawną oraz medyczną nie tylko dla siebie, ale też pasażerów auta. Jak w każdym dobrowolnym ubezpieczeniu także tu możemy wykupić dodatkowe usługi. Chodzi między innymi o organizowanie samochodu zastępczego na czas naprawy, dostarczenie paliwa do pojazdu czy pokrycie kosztów przesyłki części zamiennych, których nie posiada nasz warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *