Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Ubezpieczenia samochodowe dzielą się na dwa rodzaje. Obowiązkowe oraz nieobowiązkowe. W przypadku tych pierwszych stawka i zakres zobowiązania ustalony jest odgórnie poprzez ustawę. W przypadku tych drugich o zakresie ochrony decydujemy sami.

Ubezpieczenia dobrowolne, czyli inaczej autocasco dotyczą każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, który został zarejestrowany w Polsce. W ramach ochrony w przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, kiedy nasz samochód lub inny pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub też skradziony.

Kolizja dwóch pojazdów

W większości wypadków zakresowi ubezpieczenia podlegają takie zdarzenia jak kolizja dwóch pojazdów, zderzenie z człowiekiem, wolnostojącym przedmiotem w rodzaju muru, drzewa czy słupa, a także, kiedy nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku powodzi, huraganu, pożaru czy gradobicia. W zależności od naszych potrzeb możemy dowolnie zwiększać lub zmniejszać zakres dobrowolnych ubezpieczeń. Pamiętać jednak musimy, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania, jeżeli uzna, że do szkody doszło w wyniku naszego zaniedbania. Oznacza to w praktyce, że nie dostaniemy żadnych pieniędzy, jeżeli nasz samochód został skradziony dlatego, że bezmyślnie pozostawiliśmy otwarte drzwi i kluczyki w stacyjce. Nie będzie nam się należało też żadne odszkodowanie, kiedy doprowadzimy do kolizji drogowej, będąc w stanie upojenia alkoholowego lub po innych środkach odurzających.

Sprawdź również http://www.mtu24.pl/

Nieco innym rodzaje ubezpieczenia jest tak zwany assistance

To też dobrowolne ubezpieczenia, które zapewnia nam dwudziestoczterogodzinną pomoc w sytuacji, gdy nasz samochód ulegnie awarii. Chodzi tu przede wszystkim o pomoc w holowaniu samochodu do warsztatu. W ramach tego ubezpieczenia kierowca może też liczyć na pomoc prawną oraz medyczną nie tylko dla siebie, ale też pasażerów auta. Jak w każdym dobrowolnym ubezpieczeniu także tu możemy wykupić dodatkowe usługi. Chodzi między innymi o organizowanie samochodu zastępczego na czas naprawy, dostarczenie paliwa do pojazdu czy pokrycie kosztów przesyłki części zamiennych, których nie posiada nasz warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>