Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry – azs u niemowląt, to bardzo częsta przypadłość. Jak wskazują badania, dotyka ono już co piąte dziecko. Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu alergicznym, jednak jej dokładne przyczyny nie są do końca znane. Najczęściej wiąże się ją z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Organizm produkuje wówczas przeciwciała IgE, które kierowane są przeciwko czynnikom, jakie zostaną uznane za potencjalnie niebezpieczne. Co istotne, badania pokazują, że azs może być chorobą dziedziczną.

Jakie są objawy azs u niemowląt?

Do najczęstszych objawów choroby należą:

– sucha skóra;

– silne swędzenie;

– wysypka grudkowo-pęcherzykowa;

– rumień.

Atopowe zapalenie skóry pojawia się często u małych dzieci – w wieku już od 3 miesięcy do 2 lat. Później może ujawnić się pomiędzy 3. a 12. rokiem życia. Zmiany często pojawiają się na twarzy (rumień), a także pod kolanami, łokciami, grzbietach stóp i dłoni (grudkowata wysypka).

Do prawidłowego rozpoznania, czy występujące na skórze zmiany to faktycznie azs, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak dbać o skórę niemowlęcia z azs?

Podstawą w pielęgnacji skóry niemowląt z atopowym zapaleniem skóry jest jej odpowiednie nawilżanie, łagodzenie podrażnień i natłuszczenie, co pozwoli odbudować warstwę lipidową. Jest to bardzo ważne, gdyż płaszcz lipidowy pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry i jednocześnie chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Dlatego ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnujących. Najlepiej zdecydować się na emolienty (takie jak chociażby tutaj), które oprócz tego, że nawilżą i natłuszczą skórę, to dodatkowo złagodzi łuszczenie skóry oraz nieprzyjemny świąd. W aptekach i w coraz większej ilości dobrych drogerii można dostać całe serie kosmetyków do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem skóry. Wybierając kosmetyki pielęgnujące, warto zwrócić uwagę na to, by zawierały one przede wszystkim naturalne składniki nawilżające oraz natłuszczające i minerały, a także substancje łagodzące podrażnienia. Istotne jest też to, aby kosmetyk był dobrany prawidłowo do wieku dziecka. Więcej przydatnych informacji znaleźć można pod adresem – http://www.eloderm.pl/eloderm-w-chorobach-skory/.

Dodaj komentarz