Kategorie
Informacje

Aukcje – wstęp do inwestycji w dzieła sztuki

Aukcje - wstęp do inwestycji w dzieła sztukiOszczędzanie pieniędzy na koncie w banku jest ciekawym sposobem na oszczędzanie. Z pewnością jednak nie jest ani sposobem jedynym, ani najbardziej opłacalnym. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zabezpieczyć swoje pieniądze, a w przyszłości również je pomnażać, mają do dyspozycji znacznie więcej ciekawych opcji, jedną z najbardziej inspirujących wydają się zaś aukcje sztuki.

Dlaczego inwestowanie w sztukę się opłaca?

Zwolennicy uczestnictwa w aukcjach sztuki nie mają wątpliwości, co do tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniem naprawdę wartościowym. Na sukces kupowania dzieł sztuki jako przedmiotów służących do zamrażania, a potem również pomnażania majątku, wpływ ma przy tym przynajmniej kilka czynników. Wśród tych o największym znaczeniu wymienia się:

– unikatowość dzieła sztuki (zwykle artysta nie tworzy więcej niż kilku egzemplarzy, a nawet te zbliżone do siebie nigdy nie są identyczne),

– stosunkowo dobre znoszenie przez dzieła sztuki upływu czasu,

– wartość dodana, jaką jest nazwisko autora lub historia powstania dzieła.

Zmieniają się trendy i pewne dzieła mogą zyskiwać na znaczeniu bardziej niż inne, ocena wartości dzieł sztuki rządzi się jednak charakterystycznymi jedynie dla siebie prawami. To sprawia, że zyski nie muszą być wcale zależne od koniunktury panującej na rynku, co jest poważnym problemem choćby w przypadku inwestycji w nieruchomości.

Aukcje sztuki – jak sobie dać radę

Dziś aukcjami sztuki zajmują się specjalne domy aukcyjne, chcąc zakupić obraz lub rzeźbę nie trzeba więc poszukiwać jej autora i prosić go o zgodę na przekazanie jego dzieła. Dzięki domom aukcyjnym możemy mieć też pewność, że dzieło sztuki jest oryginalne, a jego obecność na aukcji nie jest wynikiem kradzieży. Aukcja może być też znakomitym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają poruszać się po rynku dzieł sztuki. Pozwala na oszacowanie rzeczywistej wartości tego, co budzi nasze zainteresowanie i ustalenie, jak duży jest popyt na konkretne rozwiązania, a to ułatwia wybór najbardziej atrakcyjnych dzieł sztuki.

Dodaj komentarz