Kategorie
Kosmetyki Uroda

AZS u niemowląt – co należy o nim wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą o podłożu alergicznym. Obecnie problem ten dotyczy aż co piątego dziecka w Polsce, a pierwsze objawy zwykle pojawiają się między 3. a 5. miesiącem życia.

Jakie są przyczyny AZS u niemowląt?

Przyczyny choroby nie zostały jeszcze dokładnie zbadane, ale wiadomo, że ma ona bezpośredni związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Pewne jest również to, że AZS u niemowlaków jest uwarunkowane genetycznie – gdy chore jest jedno z rodziców istnieje 20-40% prawdopodobieństwa, że zachoruje dziecko. Natomiast, jeśli problem dotyczy obojga rodziców, to ryzyko odziedziczenia AZS przez dziecko rośnie do 60%.

Występowanie AZS najczęściej związane jest z obecnością przeciwciał IgE, które są charakterystyczne dla alergenów środowiskowych. Zdarza się również, że problem pojawia się w wyniku reakcji na obecność na skórze bakterii, np. gronkowca złocistego. Istnieje też odmiana wewnątrzpochodna AZS, która nie jest związana z występowania IgE. Nie zawsze więc kondycję skóry poprawia unikanie alergenów.

Ważną rolę w występowaniu AZS odgrywają niektóre cechy skóry, takie jak nadmierna suchość i wrażliwość, czy obniżenie progu świądowego. Nie można też zapominać o przyczynach środowiskowych, do których zalicza się zanieczyszczenie środowiska, klimat, detergenty, alergeny, a także sytuacje stresowe i czynniki psychiczne.

Jakie są objawy AZS u niemowląt?

Choroba jest dość charakterystyczna, a jej objawy bardzo uciążliwe, dlatego naprawdę trudno pomylić AZS u niemowląt z innymi dolegliwościami. Przede wszystkim skóra bardzo mocno swędzi, przez co niemowlę odruchowo ją pociera, jest niespokojne i źle sypia. Na twarzy, skórze głowy, a także na tułowiu i kończynach można zauważyć wysypkę o charakterze wypryskowym, a cała skóra jest bardzo sucha i w dotyku przypomina pergamin. Drapanie dodatkowo podrażnia skórę i prowadzi do nasilenia objawów. W przypadku, gdy dziecko jest przegrzewane, stan skóry jeszcze się pogarsza, co może doprowadzić nawet do nadkażeń bakteryjnych.

Jak pielęgnować niemowlę z AZS?

Bardzo ważne jest stosowanie emolientów, dzięki którym stan skóry szybko się poprawia. Potwierdzają to badania i eksperci: . Ubranka dziecka powinny być wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów, a do ich prania można stosować wyłącznie preparaty dla alergików. Jeśli przyczyną AZS jest silna alergia, lekarz może zalecić podawanie leków.

Dodaj komentarz