Buty do biegania, a amortyzacja

Buty do biegania, a amortyzacja

W ostatnim czasie ogromną popularność zyskują specjalnie amortyzowane buty biegowe. Oczywiście amortyzacja w butach sportowych nie jest niczym nadzwyczajnym i jest stosowana w wielu różnych dyscyplinach sportowych, na przykład w przypadku obuwia przeznaczonego dla koszykarzy.

Doskonałym przykładem mogą być buty Nike Air Max z serii Air Max Thea. Jeśli chodzi jednak o dobór butów do biegania, to tutaj kwestia amortyzacji przedstawia się nieco inaczej.

W pierwszej kolejności dla tego, że w przeciwieństwie do wielu różnorodnych dyscyplin sportowych, nie mamy tutaj jednego, ściśle określonego podłoża. Biegacz musi więc brać pod uwagę to, po jakim terenie przyjdzie mu biegać najczęściej. Generalna zasada jest taka, że im twardsze jest podłoże, po którym będziemy biegać, tym większa amortyzacją charakteryzować powinny się buty biegowe.

Poza tym w przypadku obuwia takiego jak nike air max 90 istnieje możliwość nie tylko amortyzowania, ale także i dodatkowego wykorzystania energii kinetycznej powstałej przy każdym kontakcie buta z podłożem. Poziom amortyzacji obuwia przeznaczonego do biegania powinien być także dopasowany do wagi biegacza. Warto tutaj także brać pod uwagę planowanego zrzucenia wagi, bowiem może okazać się, że po zrzuceniu zbędnych kilogramów trzeba będzie także zmienić buty biegowe. Każdy model butów biegowych Nike Air mMax 1 dostosowany jest także do sposobu, w który biega większość typów biegaczy. Aby uprościć tą kwestię powiedzieć można, że zdecydowana większość biegaczy, podczas biegu spada na piętę, drugą najliczniejszą grupę stanowią biegacze, który podczas biegu spadają na śródstopie.

Ma to ogromne znaczenie przy wyborze amortyzacji do obuwia biegowego. Mianowicie osoby, które biegają „z pięty” pomyśleć powinny o butach biegowych z większa amortyzacją, oraz zapewniających dobrą stabilizację stopy podczas biegania. Przykładem takiego modelu butów biegowych może być obuwie Nike Air Force http://sklep.adrenaline.pl/pol_m_marki-kolekcje-_nike_Air-Force-7091.html Biegacze, który wybijaj się ze śródstopia, wykorzystują naturalną amortyzację. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się obuwie biegowe z mniejszą amortyzacją.

Dodaj komentarz