Kategorie
Informacje

Czy antybiotyki są szkodliwe?

Wszystkie leki są szkodliwe. Żeby lek mógł wywołać pożądany efekt, musi mieć silny wpływ na nasz organizm, a niestety nie da się tego zrobić w taki sposób, by nie powstały żadne działania niepożądane. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy przyjmować leków takich jak antybiotyki, kiedy są one niezbędne w leczeniu danego schorzenia. Wyleczenie zapalenia płuc jest znacznie bardziej istotne, niż uniknięcie dwudniowej biegunki, która może być tego efektem ubocznym. O działaniach niepożądanych należy pamiętać i warto je rozumieć zwłaszcza w przypadku antybiotyków, które konsumujemy masowo, a nie powinniśmy.

Czym są antybiotyki?

Antybiotyki to substancje powstające jako odpady w procesie metabolicznym różnych organizmów. Posiadają one jedną wspólną cechę, która jest dla nas szalenie korzystna: są w stanie mordować bakterie. I robią to bardzo skutecznie. Niestety, ich działanie jest podobne do oblania całej okolicy benzyną i podpalenia kałuży węglowodoru. Spłonie to, co się ma spalić, ale wiele innych rzeczy też ucierpi. W przypadku terapii antybiotykami najczęściej dochodzi do poważnego zniszczenia naszej flory bakteryjnej w jelitach, co jest bardzo niekorzystne. Zawsze wtedy powinien być przyjmowany probiotyk przy antybiotyku, czyli suplement diety pozwalający uzupełnić zniszczone bakterie. Nowoczesny probiotyk przy antybiotyku będzie dodatkowo przyspieszał namnażanie się pozytywnych bakterii.

Kuracja zawsze do końca

W przypadku antybiotyków bardzo ważne jest też to, by zawsze dokończyć kurację, nawet jeśli będzie się to odbijało na florze bakteryjnej jelit. Jest to konieczne, ponieważ silne stężenie antybiotyków skutecznie eliminuje wszystkie szkodliwe bakterie, a przerwana terapia pozwala przetrwać tym, które są trochę bardziej odporne na działanie antybiotyku od reszty. Taki nowy szczep bakterii staje się potem początkiem nowego gatunku bakterii, które będą odporniejsze na antybiotyk przy następnym zakażeniu. Nie jest to tylko zagrożenie teoretyczne, ponieważ już dzisiaj na masową skalę obserwuje się bakterie, które są odporne na coraz większą liczbę różnych antybiotyków. Stanowią one poważne zagrożenie dla naszego całego społeczeństwa.

Dodaj komentarz