Czym kierować się podczas wyboru ubrań sportowych?

Czym kierować się podczas wyboru ubrań sportowych?

Skład materiałowy to podstawowa baza dobrych ubrań sportowych. Odzież sportowa znacząco zwiększa komfort wykonywanych ćwiczeń, wobec czego warto będzie po nią sięgać.

Jest to zwykle poliamid i poliester, czasem zdarza się domieszka elastanu, który nada naszej bieliźnie jeszcze większą elastyczność i umożliwi dopasowanie się do naszej budowy ciała. Również samo połączenie poliestru i poliamidu daje produkty elastyczne i ma istotne znaczenie w podnoszeniu parametrów oddychalności.

Co decyduje o jakości bielizny sportowej?

Warto zwrócić uwagę na sposób szycia. Najlepsza jest bielizna bezszwowa lub o płaskich szwach, które nie powodują dyskomfortu i otarć w czasie uprawiania aktywności fizycznej. Dobierając bieliznę warto zwrócić uwagę by nie była zbyt obszerna – właściwie dobrana odzież oddychająca powinna lekko opinać nasze ciało, co pozwoli podwyższyć parametr oddychalności i wykorzystać wszystkie możliwości koszulki termoaktywnej, które oferuje producent. Szukając dla siebie odpowiedniej bielizny termoaktywnej mamy do wyboru szeroką gamę krojów i kolorów w kategoriach koszulka sportowa damska. Bielizna damska, ale i również bielizna męska termoaktywna to jednak nie tylko materiały sztuczne.

Odzież sportowa, a…nowozelandzkie merynosy

W ubraniach zimowych z powodzeniem stosowana jest wełna z owiec merynosów. Jest to gatunek pochodzący z Nowej Zelandii, zaś uzyskiwane z ich runa włókna nie odbiegają właściwościami od najnowocześniejszych materiałów. Taka wełna grzeje, kiedy jest zimno i oddaje ciepło, gdy jest gorąco. Jest antyalergiczna, antybakteryjna i „nie gryzie”. Ponadto odparowuje pot i ma właściwości hydrofilowe. Nawet po wchłonięciu wilgoci stanowiącej 30 proc. masy nadal zachowuje wszystkie swoje właściwości i zapewnia komfort cieplny. Przy tym jest materiałem całkowicie naturalnym, co przy obecnym zapotrzebowaniu rynku na produkty ekologiczne nie pozostaje bez znaczenia. Bywa, że wełna jest łączona z materiałami sztucznymi, zwłaszcza z włóknami poliestrowymi, co zapewnia jeszcze lepsze przekazywanie potu do kolejnych warstw ubrania i zmniejsza chłonność wody. Dzięki temu bielizna też szybciej wysycha.

Dodaj komentarz