Kategorie
Uroda

Czyszczenie uszu z woskowiny – czy robisz to dobrze?

Wokół czyszczenia uszu narosło wiele mitów. Podstawowym błędem natomiast jest używanie patyczków higienicznych do ich czyszczenia w środku. Nie jest to jedyny błąd, który się powtarza w kwestii dbania o higienę uszu. Zalegająca woskowina może natomiast napytać wiele biedy. mimo że jest uszom bardzo potrzebna. Jak więc powinno prawidłowo wyglądać czyszczenie uszu z woskowiny?

Czym jest woskowina?

Zanim przejdziemy do porad, zajmijmy się najpierw samą woskowiną. Czym ona jest i po co jest potrzebna naszym uszom?

Woskowina składa się ze złuszczonego naskórka, wydzielin gruczołów łojowych i woskowinowych. Za pomocą tej mieszaniny ucho samo się oczyszcza, pozbywając się brudu, pyłu i martwych komórek naskórka. Dodatkowo działa antybakteryjnie, a także chroni uszy przed podrażnieniami. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaprzestać czyszczenia uszu. Woskowina niezbędna jest w ilości normalnej, a wszystko to, co zostaje z ucha wydalone, powinniśmy usunąć. Tylko w jaki sposób?

Jak czyścić uszy

Najbardziej popularnym sposobem na czyszczenie uszu z woskowiny jest używanie patyczków higienicznych i wkładanie ich do środka ucha. To podstawowy błąd. W ten sposób najprościej zepchnąć woskowinę w głąb ucha, w kierunku błony bębenkowej i doprowadzić do zatkania ucha. W skrajnych przypadkach w ten sposób można nawet doprowadzić do uszkodzenia ucha. Patyczków najlepiej używać tylko na wierzchu, do oczyszczania małżowin usznych. Jak więc poradzić sobie z zalegającą wewnątrz ucha woskowiną?

Sytuacja wygląda następująco: organizm sam pozbywa się woskowiny, wydalając ją z ucha na zewnątrz kanału słuchowego. Nie ma więc potrzeby czyścić uszu od środka. Są jednak sytuacje, kiedy warto to robić, ponieważ woskowina zalega, a to może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Kiedy czyścić uszy?

gdy masz przytkane uszy, kiedy czujesz, że woskowiny w uszach jest za dużo, gdy pracujesz w otoczeniu kurzu, pyłu, ucho Cię swędzi lub boli, czujesz dzwonienie lub szumy w uchu. Wiemy już, kiedy należy wyczyścić uszy, a w jaki sposób to zrobić?

Z pewnością nie wykorzystuj do tego celu patyczków. Jak już wspominaliśmy, w ten sposób można tylko pogorszyć sytuację, patyczki więc odstawiamy lub wykorzystujemy do czyszczenia zewnętrznej części ucha. Do oczyszczenia go wewnątrz można użyć specjalnych preparatów rozpuszczających woskowinę i pomagających jej się wydostać na zewnątrz. Mają one również zapobiegać nawracającemu gromadzeniu się nadmiaru woskowiny w uchu. Można skorzystać z kropel, sprayu lub aerozolu, warto jednak dobrze zapoznać się z ulotką i opisem działania danego preparatu.

Można również sięgnąć po domowe sposoby, na przykład wlać do ucha kilka kropel oliwki, po której nadmiar woskowiny powinien sam wypłynąć. Wtedy można bezpiecznie usunąć go na zewnątrz ucha.

Nie próbuj nieznanych sposobów, które mogą uszkodzić ucho – na przykład świecowanie jest kontrowersyjną metodą, która może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zawsze bądź ostrożny, bo ucho to delikatny organ i łatwo go uszkodzić.

Warto przeczytać również: Jak usunąć woskowinę z ucha? O tym musisz pamiętać

Dodaj komentarz