Dlaczego warto wybrać pastę do zębów bez fluoru?

Dlaczego warto wybrać pastę do zębów bez fluoru?

Od dziecka uczy się nas, że zęby należy myć pastą zawierającą fluor, bo tylko to może uchronić nas przed próchnicą i pomóc w zachowaniu zdrowego uśmiechu na długie lata. Każdy z nas pamięta przymusową fluoryzację w podstawówce. Zawartość fluoru jest również jednym z najczęściej powtarzanych sloganów w reklamach produktów do higieny jamy ustnej. Ale czy fluor w paście do zębów naprawdę jest taki niezbędny?

Dlaczego warto wybrać pastę do zębów bez fluoru?Fluor należy do tzw. mikroelementów, które występują w naszych organizmach w bardzo małej ilości. U osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie na fluor wynosi od 2 do 4 mg, u dzieci o połowę mniej. Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności układu kostnego, gdyż bierze udział w mineralizacji kości, nadając im twardość. Będąc składnikiem fluoroapatytu wpływa także na twardość szkliwa zębów.

Do źródeł fluoru należy m.in. wodociągowa woda pitna, czarna herbata, chleb, płatki kukurydziane, sery i jaja kurze, czyli produkty, które spożywamy każdego dnia. Nietrudno zauważyć, że myjąc 2-3 razy dziennie zęby pastą z fluorem, dostarczamy organizmowi więcej fluoru niż potrzebuje.

Dlaczego nadmiar fluoru szkodzi?

W dużych ilościach fluor jest substancją trującą i negatywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Do najgroźniejszych skutków przedawkowania fluoru należą:

  • Osłabienie kości – nadmiar fluoru wypiera z nich wapń, prowadząc do odwapnienia, przez co stają się kruche i podatne na złamania;
  • Osłabienie szkliwa zębów – uszkodzenie szkliwa, powstawanie przebarwień; podobnie jak w kościach, nadmiar fluoru wypiera ze szkliwa wapń sprawiając, że zęby stają się kruche i łamliwe;
  • Otępienie i problemy z koncentracją (w niektórych krajach dodawanie fluoru do wody pitnej jest zabronione);
  • Niepłodność.

Pasta do zębów bez fluoru

Fluor zawarty w paście do zębów działa miejscowo i stosowany sporadycznie naprawdę pomaga chronić szkliwo zębów, jednak warto ograniczyć jej stosowanie do kilku dni w miesiącu, na co dzień stosując pastę bez fluoru. Warto też zwrócić uwagę na to, czy pasta do zębów bez fluoru, którą chcemy kupić jest pozbawiona również innych szkodliwych, choć mniej znanych substancji, takich jak parabeny, mentol czy SLS. Szczególnie groźne są syntetyczne związki SLS, powszechnie stosowane w przemyśle tanie detergenty do czyszczenia maszyn. Najlepiej wybrać pastę wyprodukowaną w 100% ze składników organicznych.

Dodaj komentarz