Kategorie
Moda Uroda

Gdy okrywamy się kołdrą…

Chwila, gdy okrywamy się kołdrą i powoli zapadamy w sen powinna być najbardziej relaksującą chwilą dnia. To właśnie wtedy schodzą z nas wszystkie troski, lęki i nerwy, ustępując miejsca regeneracyjnemu odpoczynkowi. Skoro zatem sen jest tak istotnym procesem, powinniśmy ze szczególną uwagą zadbać o higienę naszego snu. Naszemu organizmowi nie jest bowiem zupełnie obojętne to gdzie, jak i w czym śpimy.

Higiena naszego snu

Sen jest sprawą bardzo indywidualną. Jedna osoba będzie czuła się wyspana już po 5 godzinach snu, podczas gdy inna wciąż będzie przypominała zombie po upłynięciu 7 godzin snu. Naszym zadaniem jest więc odpowiednie wsłuchanie się w organizm i na podstawie małych obserwacji, określić idealną dla siebie dawkę snu. Co ciekawe, także genetyka może maczać swoje palce w tym, że my po przespaniu książkowej ilości godzin chodzimy niemal nieprzytomni, a naszej koleżance wystarczy minimalna dawka snu, by tryskała energią. Ważna jest jednak nie do końca długość, ale przede wszystkim jakoś (a więc „głębokość” snu).
Od tego gdzie i w jakiej pozycji śpimy również zależy sporo. Rzecz jasna, najlepiej śpi nam się we własnym, dobrze znanym sobie łóżku, natomiast pozycja snu to także rzecz zupełnie indywidualna i każdy ma swoją własną ulubioną, w której łatwiej i wygodniej jest mu zasnąć.

Piżama ma znaczenie

Także to, w czym śpimy ma znaczenie. Nasze ubranie do snu nie może być ani zbyt grube (wówczas będzie nam duszno i będziemy się pocić), ani zbyt cienkie – raz, że może nam być za zimno, a dwa, że poprzez zbyt cienką warstwę materiałów więcej rzeczy (ot, na przykład lekko szorstkie prześcieradło) może nas podrażniać. Zarówno piżamy damskie, jak i piżamy męskie więc powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, które pozwolą skórze oddychać. Jeśli lato wyjątkowo dokucza upałem, dobrą alternatywą dla standardowej pidżamy mogą być np. luźne podkoszulki męskie w połączeniu z majtkami. W przypadku kobiet zaś sytuację uratować może klasyczna koszula nocna. Koszule takie kupimy dziś w naprawdę wielu wariantach, tak więc nie powinnyśmy martwić się o to, że zmuszone będziemy ubrać się w bezkształtny materiałowy worek.

Dodaj komentarz