Jakie konto wybrać z jakimi opłatami.

Jakie konto wybrać z jakimi opłatami.

Jakie konto wybrać z jakimi opłatami.Posiadanie konta współcześnie uznawane jest niemalże za obowiązek. Przydaję się ono właściwie wszędzie.

W pracy, na wyjeździe, przy odbiorze renty czy emerytury. Konto bankowe weszło do naszego życia przebojem i je zdominowało.

Konto stacjonarne czy internetowe?

Zanim otworzymy konto bankowe musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj konta będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Inne są bowiem zasady użytkowania konta dla seniorów, a inne dla młodzieży. Kompletnie różnią się też potrzeby obu tych grup wiekowych. Dla studentów czy młodzieży priorytetem jest konto internetowe. Czyli możliwość obsługiwania swojego rachunku poprzez sieć internetową. Łatwa i szybka obsługa, darmowe przelewy internetowe oraz zwrot części wydatków związanych z płaceniem rachunków niewątpliwie będzie w osi zainteresowań tej grupy wiekowej. Z kolei seniorzy dużo bardziej docenią możliwości wykonywania darmowych opłat czy oprocentowaniem rent i emerytur, które wpływają regularnie na konto.

Ile kosztuje rachunek bankowy?

Osobną kwestią są opłaty, które użytkownik musi ponosić z racji posiadania konta. Najczęściej płacimy za samo konto. Jednak ta opłata może zostać zniesiona, jeżeli zapewnimy regularne wpłaty o danej wysokości. Podobnie jest z przelewami. Są one w teorii płatne ale tylko, kiedy wykorzystamy przydzielony nam limit operacji. Zazwyczaj każdy użytkownik posiada pakiet dziesięciu przelewów miesięcznie, które nie podlegają żadnym opłatom. Za więcej musimy niestety zapłacić. Koszt ten wynosi od kilkudziesięciu groszy do nawet pięciu złotych miesięcznie. Zasada powyższa obowiązuje też w przypadku kart debetowych. W teorii opłata za ich posiadanie wynosi do pięciu złotych w zależności od oddziału. W praktyce wystarczy wykonać ustaloną liczbę operacji bezgotówkowych z ich użyciem, aby opłata została zniesiona. Najbardziej kosztowne może natomiast okazać się korzystanie z bankomatów nienależących do banku, w którym mamy rachunek. Wtedy koszt każdej takiej operacji może wynieść od jednego do nawet dziesięciu złotych. O ten punkt regulaminu prowadzenia konta należy szczególnie drobiazgowo wypytać naszego doradcę. Zwłaszcza gdy bankomaty danego banku nie są spotykane powszechnie.

Dodaj komentarz