Na co zwracać uwagę wybierając farbę do ścian?

Na co zwracać uwagę wybierając farbę do ścian?

Na co zwracać uwagę wybierając farbę do ścian?Planując malowanie ścian, większość osób zastanawia się, jaką farbę wybrać? Decyzja dotyczy zarówno koloru, jak i właściwości materiału, którym pokryte mają zostać ściany.

Odpowiednio dobrana farba do ścian to gwarancja efektownej estetyki oraz trwałości.

Farba farbie nierówna

Do niedawna funkcjonowało przekonanie, że nie można nakładać farby gorszej na lepszą. Obecnie przekonanie to jest nieaktualne, jakość współczesnych materiałów jest nieporównywalnie lepsza, znacznie większy jest także wachlarz kolorów. Bez problemu można też znaleźć farbę dostosowaną do charakteru konkretnego pomieszczenia.

Farba do ścian powinna być przede wszystkim dostosowana do charakteru konkretnego pomieszczenia, ważną kwestią są także zamierzone efekty.

Przeważającą większość dostępnych na rynku materiałów do malowania ścian można nakładać na powierzchnie wcześniej niemalowane, np. podłoża gipsowe, tynki, płyty kartonowo-gipsowe, szpachle, beton, cegłę lub podłoża malowane wcześniej za pomocą farb rozpuszczalnych w wodzie i nierozpuszczalnych w wodzie, czyli tzw. olejnych. Wśród propozycji znaleźć można również farby do ścian, które można nakładać na różnego rodzaju tapety, okładziny malarskie, metal oraz tworzywa sztuczne (całą gamę takich farb znajdziesz w ofercie Nobiles).

Warto pamiętać, że dobrej jakości farba do ściany powinna posiadać informację o docelowym przeznaczeniu. Użycie nieodpowiedniej farby może przyczynić się do słabszych efektów dekoracyjnych i ochronnych.

Rodzaje farb do ścian

Farba do ściany powinna posiadać właściwości, zapewnią optymalne efekty estetyczne i ochronne. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje farb do ścian:

  1. a) Akrylowa farba do ścian – nie bez przyczyny określana mianem królowej farb do wnętrz. Cieszy się największą popularnością, jej zaletą jest także atrakcyjna cena. Farbą akrylową można malować sufity oraz ściany, które nie są narażone na zabrudzenia. Godna uwagi jest akrylowa farba do ścian, przeznaczona do malowania pomieszczeń wilgotnych, m.in. łazienek i pralni.
  2. b) Lateksowa farba do ścian – jest to rodzaj farny akrylowej. Dzięki zawartości spoiwa akrylowego po nałożeniu farby powstaje elastyczna powłoka, odporna na pękanie, łuszczenie oraz zmywanie.
  3. c) Ceramiczna farba do ściany – jest to farba żywiczna, dyspersyjna, w której składzie znajdują się mikrokuleczki ceramiczne, uszczelniające struktury farby. Jest to materiał bardzo odporny na wnikanie brudu oraz wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *