Pielęgnacja skóry dziecka – jak dbać o skórę maluszka

Pielęgnacja skóry dziecka – jak dbać o skórę maluszka

Skóra malucha jest bardzo wrażliwa dlatego pielęgnacja skóry dziecka jest bardzo ważna i koniecznie należy dbać o nią w szczególny sposób.

Bardzo istotna jest kąpiel, dokładna higiena związana ze zmianami pieluszki, a także używanie odpowiednich kosmetyków.

Pielęgnacja skóry dziecka to pielęgnacja skóry jeszcze niedojrzałej

Skóra malucha jest jeszcze nie w pełni dojrzała i różni się od skóry dorosłego człowieka. Naskórek jest bardziej delikatny i nieco cieńszy, przez co narażony jest także na uszkodzenia – w tym m.in. odparzenia. Z powodu innej budowy skóry dzieci są także o wiele bardziej narażone na przegrzanie i wychłodzenie, a wszystko za sprawa innego stosunku masy ciała do masy skóry, która w wyniku parowania „wypuszcza” znacznie więcej wody. Dlatego też trzeba pamiętać, że pielęgnacja skóry u dziecka jest bardzo ważną kwestią szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia.

Jak odpowiednio myć niemowlaka

W ciągu pierwszego roku życia niemowlęcia nie ma konieczności codziennej kąpieli, jednak trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest dokładne przemywanie skóry dziecka podczas zmiany pieluszki. Przydadzą się wtedy odpowiednie kosmetyki, puder, a także nawilżone chusteczki higieniczne. Jeśli chodzi o samą kąpiel – warto wykonywać ją codziennie wtedy, gdy dziecko zacznie się żwawiej poruszać i nauczy jeść. Wtedy też bardziej się poci i brudzi, dlatego częstsze mycie jest wskazane. Gdy kąpiemy malucha jego ciało powinno być zanurzone w wodzie jedynie do połowy. Nie ma konieczności używania szamponu jeśli maluch nie posiada jeszcze włosów, jednak jego ciało należy umyć odpowiednim mydłem lub płynem dedykowanym właśnie niemowlętom. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę dziecka, a później nawilżyć ją stosownymi produktami.

Dodatkowe kosmetyki

Na rynku istnieje wiele kosmetyków dla dzieci, które wspomagają codzienną pielęgnację ich skóry, jednak wybierając z ogromnego asortymentu, warto wybierać te, która posiadają odpowiednie atesty (np. marki Eloderm). Codzienna pielęgnacja skóry dziecka powinna obejmować stosowanie pudru, odpowiedniego kremu na odparzenia, a także kosmetyków nawilżających – kremów lub emolientów. Więcej przydatnych porad dostępnych jest na stronie: http://www.eloderm.pl/szkola-pielegnacji-i-dotyku/.

Dodaj komentarz