Po czym rozpoznać, że czas na remont pokrycia dachu

Po czym rozpoznać, że czas na remont pokrycia dachu?

Po czym rozpoznać, że czas na remont pokrycia dachu

Bez względu na to, czy sami budujemy dom, czy też kupujemy go na rynku wtórnym, musimy mieć świadomość tego, że to właśnie jakość dachu będzie miała decydujący wpływ na komfort jego użytkowania. Jeśli więc nie chcemy, aby mieszkanie w relatywnie nowym domu zmieniło się w drogi koszmar, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie nadszedł już czas na remont. Wiele osób dochodzi do takiego wniosku dopiero wówczas, gdy dachówki zaczynają spadać na ulicę, a strumienie deszczu leją się domownikom na głowę i trudno nie zgodzić się z tym, że jest już wówczas nieco za późno. Jak zatem rozpoznać z wyprzedzeniem, że nasz dach wymaga remontu?

Na co zwracać uwagę?

Oczywiście, gdy staramy się ocenić stan dachu, musimy dokonać jego przynajmniej pobieżnych oględzin. Nie trzeba być jednak fachowcem, aby dostrzec, że wymaga on prac remontowych. Już to, że dach wygląda nierówno powinno nas zaalarmować, niebezpieczne potrafią być przy tym również plamy oraz odbarwienia. Analizie należy też poddać ewentualne łuszczenia i pęknięcia farby, a już z pewnością nie można lekceważyć śladów świadczących o pleśni lub zagrzybieniu.

Również stan samych dachówek mówi nam sporo na temat tego, czy nie zbliża się czas remontu. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że spadające dachówki to zły znak, często jednak zapominamy o tym, że także ich widoczne pęknięcia i przesunięcia powinny skłonić nas do refleksji na temat planowanych prac remontowych. Bywa i tak, że dach wygląda na stabilny, dostrzegamy jednak, że na płaskich powierzchniach zaczyna zbierać się woda, a jej odprowadzanie jest coraz trudniejsze. Nie można zlekceważyć też stanu, w jakim znajdują się kołnierze blacharskie. Jeśli podnoszą się one lub przemieszczają, może to oznaczać, że zbliża się czas na remont.

W przypadku wątpliwości zawsze warto też skonsultować się z fachowcem. Ten nie tylko dokona oględzin dachu, ale również wypowie się na temat tego, jak sam ocenia jego stan. Konsultacja z nim może być też pomocna w szacowaniu ewentualnych kosztów zbliżającego się remontu. Dowiedz się więcej na https://www.gerardroofs.pl/pl/

Dodaj komentarz