Rodzaje bielizny sportowej dla Pań

Rodzaje bielizny sportowej dla Pań

Bielizna termiczna, termoaktywna, techniczna – czym w zasadzie różnią się te określenia pomiędzy sobą? Warto dodać, że ich zadaniem jest utrzymanie ciała w komfortowej temperaturze podczas zwiększonego wysiłku fizycznego niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje upał czy syberyjskie mrozy.

Rzecz jasna, nie ma ubrań uniwersalnych, które tak samo sprawdzą się w skrajnie różnych warunkach. Dlatego podstawowy podział dotyczy rodzaju uprawianych sportów, w których dana koszulka lub bokserki mają się sprawdzić.

Jakie są zadania bielizny sportowej?

Stąd należy rozróżnić bieliznę: letnią i zimową. Koszulka damska to tylko niektóre dyscypliny sportowe, które z radością uprawiamy latem. Problem w tym, że ludzki organizm zachowuje się jak grzejnik, a więc zużywając kalorie produkuje energię cieplną, co jest podwójnie uciążliwe, kiedy na zewnątrz jest gorąco. Aby jednak utrzymać właściwy bilans temperatury, skóra zachowuje się jak chłodnica i odprowadza pot (stąd zwiększone zapotrzebowanie na wodę). Podobne zadanie ma spełniać bielizna – musi zachowywać się jak skóra: odprowadzać ciepło i odparowywać wilgoć na zewnątrz.

Bielizna chroniąca przed bakteriami i grzybami

Pot, jak wiadomo, stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i innych mikroorganizmów takich jak np. grzyby. Nowoczesne tkaniny wykorzystywane do produkcji sportowych spodenek i koszulek mają strukturę siatki o różnej gęstości, która przepuszcza powietrze i odprowadza pot na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą. W dodatku bardzo często mają właściwości antyseptyczne, co uniemożliwia namnażanie drobnoustrojów. Dzięki temu masz większe szanse uniknięcia wszelkich wymienionych wyżej rewelacji. Przeglądając oferty bielizny termoaktywnej, często spotkasz się określeniami typu bezszwowe. Cały czas mowa tutaj o komforcie, a więc trudno skupić się na biciu życiowych rekordów, kiedy w krocze pije Cię gruby szew. Dlatego odzież termiczna wytwarzana jest albo z jednej połaci materiału albo z kilku fragmentów łączonych jak najbardziej płasko.

Dodaj komentarz