Samodzielne malowanie ścian

Samodzielne malowanie ścian

Samodzielne malowanie ścian

Wiele osób decyduje się na samodzielne malowanie ścian. Z całą pewnością jest to rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym, a uzyskane efekty wcale nie muszą być gorsze od tych, które stanowią dzieło fachowców.


Jak malować ściany, aby były efektowne i podkreślały charakter pomieszczenia?

Przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli oczyszczenie ścian, wypełnienie ewentualnych ubytków oraz ich prawidłowe zagruntowanie.

Ważna jest także temperatura w malowanym pomieszczeniu, która powinna wynosić od 18 do 25 stopni C, natomiast przybliżona wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60% – zbyt niska wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą może przynieść efekty odwrotne do pożądanych, czyli spowodować powstanie smug, co negatywnie wpłynie na stronę estetyczną ścian, jak i całego pomieszczenia.

Malowanie ścian wymaga użycia odpowiedniej farby, istotny jest nie tylko kolor, ale także jej rodzaj, co ważniejsze, przed użyciem farbę należy dokładnie wymieszać – pozwoli to uniknąć rozwarstwienia frakcji spoiwa, pigmentów i wypełniaczy, dzięki czemu farba będzie równomiernie rozprowadzać się na ścianie, zapewniając pożądane efekty.

Jeśli emulsja jest zbyt gęsta, można ją nico rozcieńczyć wodą, także w przypadku malowania za pomocą standardowego pędzla, nie mniej jednak ostatnią warstwę należy nakładać w postaci nierozcieńczonej.

Jak malować ściany?

Malowanie ścian rozpoczynamy zawsze od sufitu, kierując się ku podłodze. W pierwszej kolejności należy nałożyć emulsję w narożnikach oraz przy granicy z sufitem, czyli w miejscach najbardziej newralgicznych. Następnie warto pomalować miejsca trudno dostępne, np. przestrzeń za kaloryferami, okolice kontaktów ściennych, żyrandola, wnęk drzwiowych i okiennych oraz listew podłogowych – w tej sytuacji najlepiej użyć małego pędzelka, który zapewni precyzyjną aplikację farby.

Malowanie dużych powierzchni to ostatni etap przedsięwzięcia – tutaj śmiało można skorzystać z wygodnego wałka, nabierając emulsję obficie i równomiernie.

Warto pamiętać, że malowanie ścian nie powinno być wykonywane zbyt „suchym” wałkiem lub pędzlem, nie jest wskazane także dociskanie wałka do ściany – najlepsze efekty zapewni lekkie prowadzenie narzędzia po ścianie.

Pierwszą warstwę farby należy nakładać w jednym kierunku (np. góra-dół), kolejną w innym (np. prawo-lewo), wykonując malowanie całej ściany podczas jednego cyklu pozwoli uniknąć niepożądanych i nieestetycznych smug oraz zacieków.

Polecamy: https://www.dulux.pl/pl/artykuly/jak-pomalowac-zniszczona-sciane

Dodaj komentarz