Kategorie
Moda Uroda

Słodkich i zdrowych snów!

Często na dobranoc życzymy drugiej osobie – najczęściej partnerowi – słodkich snów. I o ile słodkie sny z pewnością są zjawiskiem wysoce pożądanym, o tyle często moglibyśmy życzyć także, by były one po prostu zdrowe. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy spać, żeby się wyspać. Zdarza się więc, że mimo odpowiedniej długości naszego snu, budzimy się wciąż zmęczeni, rozdrażnieni i prawie nieprzytomni. Czasem wszystkiemu winna jest nieodpowiednia pozycja snu, zbyt twarde lub miękkie łóżko czy nieodpowiednia temperatura powietrza w sypialni. Jak zatem zadbać o prawdziwie zdrowy sen?

Przykazania dla śpiocha

Jedną z ważniejszych rzeczy jest temperatura w pomieszczeniu, w jakim zasypiamy, zwłaszcza jeśli jest ona zbyt wysoka i odczuwamy duszność. Warto zatem na kilkanaście minut przed snem przewietrzyć nasze sypialnie. Pilnować także należy, by nie jeść bezpośrednio przed pójściem spać. W ten sposób dołożymy tylko pracy naszemu organizmowi (w dodatku pracy na nocną zmianę), a przecież musi się on zregenerować, by kolejnego dnia ponownie pracować na pełnych obrotach. Najlepiej ostatni posiłek zakończyć około 3 godzin przed udaniem się na spoczynek, a jeśli jednak apetyt okaże się silniejszy od nas, późnym wieczorem postawmy na lekką przekąskę zamiast pełnego posiłku.

Gdy nie mogę spać

Gdy zdarza nam się mieć kłopoty z zaśnięciem, powinniśmy przeanalizować, czy aby nie spędzamy zbyt długiego czasu w bezruchu. Aktywność fizyczna w trakcie dnia może rzutować na to, jak zasypiamy wieczorem. Czasem przyjemnie jest się zmęczyć niemal do uśnięcia, a i „zasłużony sen” smakuje dużo lepiej, jeśli nastąpił po intensywnym dla nas dniu.
Oczywiście, warto pamiętać także o tym, w czym kładziemy się do łóżka: zarówno piżamy damskie, jak i piżamy męskie absolutnie nie mogą krępować naszych ruchów. Bezwzględnie muszą być one wygodne i przewiewne. Jeśli jesteśmy przedstawicielkami płci pięknej i piżama nie jest dla nas zbyt wygodna, pamiętajmy o komfortowej alternatywie, którą są po prostu koszule nocne. Docenimy je zwłaszcza podczas upalnych letnich nocy.

Dodaj komentarz