Wesele krok po kroku #1: co załatwić co najmniej na rok przed ślubem?

Wesele krok po kroku #1: co załatwić co najmniej na rok przed ślubem?

Stało się. Zaręczyny za Wami – białe złoto na pierścionki zaręczynowe wybrane? To mamy dla Ciebie dobre wiadomości rozniosły się już wśród bliskich i przyjaciół. Powoli i jeszcze nieśmiało zaczynacie wyobrażać sobie, jak będzie wyglądał ten najwspanialszy dzień, będący początkiem wspólnego życia. Przedstawiamy Wam serię wpisów poradnikowych, w których podpowiadamy, co i kiedy załatwić, aby przygotowania do ślubu nie stały się koszmarem, a ostatnie tygodnie poprzedzające tę wyjątkową datę nie zamieniły się w ślubny maraton.

Co najmniej na rok przed ślubem ustalcie datę ślubu i zarezerwujcie ją w kościele (zwłaszcza, kiedy decydujecie się na uroczystość w pełni sezonu ślubnego – w okresie od czerwca do września). Wybierzcie też miejsce, w którym odbędzie się wesele, a także zespół muzyczny, fotografa i kamerzystę. Rezerwując każdą z usług, podpiszcie stosowne umowy – tylko one są gwarantem ustaleń pomiędzy Wami a usługodawcą. Kiedy już ogłosicie bliskim swoje zaręczyny, pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest ustalenie daty ślubu. Od terminu, który wytypujecie na powiedzenie sakramentalnego „TAK”, zależą bowiem kolejne wybory: sali weselnej, zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty. Jeśli chcecie pobrać się w pełni sezonu ślubnego – czyli w okresie od czerwca do października – organizację wesela musicie rozpocząć nawet na półtora roku wcześniej, aby zarezerwować odpowiednie usługi. W pozostałych miesiącach usługodawcy dysponują większą liczbą wolnych terminów, jednak mimo to przygotowania warto zacząć rok wcześniej.

Dlaczego?

Zorganizowanie ślubu i wesela wymaga dopracowania olbrzymiej ilości szczegółów. Dopięcie wszystkich detali na ostatni guzik w okresie krótszym niż kilka miesięcy zamieni się w walkę z czasem i ślubny maraton. Białe złoto wybrane na pierścionek zaręczynowy? To pora zająć się kolejnymi sprawami związanymi z weselem. Tutaj przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty związane z weselem. Zastanówcie się, jaki budżet możecie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Niezależnie od tego, czy wyprawiacie huczne wesele na 200 osób, czy kameralne przyjęcie dla najbliższej rodziny, zaplanowanie budżetu – chociaż nie należy do najbardziej romantycznych czynności – ułatwi Wam organizację całego przedsięwzięcia. Na początku warto więc szczerze porozmawiać o kwestiach finansowych – zarówno pomiędzy sobą, z narzeczonym/narzeczoną, jak i z rodzicami obu stron. Coraz częściej para młoda samodzielnie pokrywa koszty zaślubin. Może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami – być może okaże się, że będziecie musieli zrezygnować z wakacji czy cotygodniowych wypadów do restauracji albo podjąć kilka dodatkowych zleceń. Jeśli w organizacji wesela finansowo pomagają Wam rodzice, szczerze porozmawiajcie, dokładnie określając, kto i za co płaci. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnych niedomówień. Dawne zwyczaje precyzowały, jakie koszty pokrywają rodzice pani młodej, a jakie – pana młodego. Obecnie podział ten jest płynny.

Najlepiej jednak ustalić rozdział kosztów, kierując się względami praktycznymi

Panna młoda może więc zapłacić np. za fryzurę i makijaż ślubny, a pan młody za wypożyczenie samochodu, który zawiesie Was do ślubu. Kiedy ustalicie już datę ślubu, zastanówcie się nad listą gości. Na razie orientacyjną, jedynie po to, aby rozeznać się, jak dużą salę wybrać na wesele. Jeśli Wasi bliscy mieszkają za granicą, poinformujcie ich o wybranym terminie odpowiednio wcześniej, aby z wyprzedzeniem zarezerwowali bilety lotnicze. Następnie wybierzcie rodzaj ślubu: konkordatowy, kościelny albo cywilny. W Polsce najczęściej narzeczeni zawierają śluby konkordatowe, czyli śluby, które odbywają się w kościele, ale jednocześnie wywołują skutki cywilne – są ważne w świetle prawa. W ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa proboszcz danej parafii przesyła do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego akt ślubu, dopełniając wszelkich formalności. Jeśli planujecie ślub konkordatowy, jego datę warto zarezerwować wcześniej, zwłaszcza, gdy dzień ten wypada w okresie sezonu ślubnego.

Dodaj komentarz